Informacje o tym, które problemy można rozwiązać automatycznie, znajdują się w Pomocy online. Aby rozwiązać problemy automatycznie, należy kliknąć przycisk Napraw. Pomoc online zawiera także więcej wskazówek dotyczących ręcznego rozwiązywania problemów.
1-1 Czy jest ustawiona flaga pozwolenia ułatwień dostępu?
Na wstążce Zabezpieczenia autor może zabezpieczyć swój dokument PDF przed kopiowaniem, drukowaniem, komentowaniem lub edytowaniem. Może także zakazać wyodrębniania zawartości. Warunek ten może uniemożliwiać głośne odczytanie dokumentu przez program odczytujący zawartość ekranu. Ten test sprawdza, czy w przypadku opcji Dostęp z ułatwieniami jest wybrane ustawienie Dozwolone. Oznacza to, że zakaz wyodrębniania zawartości nie będzie dotyczył programów odczytujących zawartość ekranu.
Rozwiązanie: wybierz kolejno Zabezpieczenia > Zabezpieczenia > Ustawienia > Modyfikuj. Z listy rozwijanej Metoda zabezpieczeń wybierz opcję Zabezpieczenie hasłem i kliknij pozycję Ustawienia. W sekcji Uprawnienia zaznacz pole wyboru Zezwalaj na ułatwienia dostępu.
1-2 Czy dokument zawiera warstwę tekstową?
Programy odczytujące zawartość ekranu nie są w stanie w ogóle odczytać pliku PDF zawierającego same obrazy, ponieważ nie ma on warstwy tekstowej. Niektóre pliki PDF są częściowo odczytywalne, ale nadal mają strony lub fragmenty zawierające same obrazy. Sama obecność warstwy tekstowej też nie daje gwarancji czytelności — plik PDF może być w dalszym ciągu niezgodny, jeśli używa niestandardowego kodowania znaków lub nie ma osadzonych czcionek, a w systemie na komputerze nie można odnaleźć czcionki, która nadawałaby się do użycia.
Rozwiązanie: wybierz kolejno Początek > Konwertuj > PDF z możliwością przeszukiwania.
1-3 Czy cała zawartość została oznaczona tagami?
Bezproblemowy dostęp do pliku PDF może być uzależniony od odpowiedniego otagowania dokumentu. Tagi definiują właściwą kolejność odczytu elementów oraz informują o typie zawartości (np. blok tekstowy w tekście podstawowym, nagłówek, obraz, tabela, adnotacja, obiekt multimedialny).
Rozwiązanie: otwórz panel Tag i kliknij narzędzie Oznacz PDF tagami.
1-4 Czy dokument ma właściwą kolejność odczytu?
Tę regułę musisz sprawdzić ręcznie. Upewnij się, że kolejność odczytu wyświetlana w panelu Tag zgadza się z logiczną kolejnością odczytu dokumentu.
1-5 Czy podstawowy język dokumentu jest poprawnie ustawiony?
Programy odczytujące zawartość ekranu muszą wiedzieć, z jakim językiem mają do czynienia. W dokumencie PDF musi więc być ustawiony podstawowy język.
1-6 Czy nazwa dokumentu jest widoczna na pasku tytułu?
Nazwa pliku lub tytuł dokumentu powinny być widoczne na pasku tytułu aplikacji.
Rozwiązanie: wybierz kolejno pozycje Plik Informacje Opis i Właściwości, a następnie wybierz z listy rozwijanej pozycję Właściwości zaawansowane. Opcja Widok początkowy umożliwia ustawienie, czy nazwa pliku lub tytuł dokumentu powinny być widoczne na pasku tytułu aplikacji. Wszystkie dokumenty PDF muszą mieć nazwę pliku, ale często nie mają tytułu. W tym samym miejscu otwórz kartę Opis i wprowadź tytuł.
1-7 Czy dokument zawiera zakładki?
To sprawdzanie jest przeprowadzane w plikach zawierających co najmniej 21 stron. Pliki o takiej objętości muszą mieć logiczną strukturę zakładek streszczających strukturę dokumentu.
Rozwiązanie: zobacz panel Zakładki.
1-8 Czy te nagłówki są wystarczająco opisowe?
Opisowe nagłówki razem z tytułami zapewniają czytelnikom ogólne informacje o zawartości i jej organizacji, pomagając się w nich zorientować w kontekście innych sekcji i całego dokumentu. Zamieszczenie tekstu z najważniejszymi przydatnymi informacjami na początku nagłówków ułatwia czytelnikom przeglądanie dokumentu i szybkie znajdowanie odpowiednich treści. Opisowe nagłówki przydają się jeszcze bardziej w przypadku korzystania z czytnika ekranu, takiego jak Jaws.
Operacja sprawdzania się nie powiedzie, jeśli w dokumencie nie ma znaczników nagłówków (H i H1–H6).
Rozwiązanie: dodaj tagi nagłówków do dokumentu. Skorzystaj z panelu Tag, znajdź odpowiedni element <P> i zmień jego Typ na Nagłówek (H). Powtórz te kroki w odniesieniu do innych tagów nagłówków (Element nagłówka 1–6). Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz Panel Tag.
1-9 Czy dokument ma odpowiedni kontrast kolorów?
Kontrastujące kolory w dokumencie są nieodzowne dla osób dotkniętych daltonizmem. Aby rozwiązać ten problem, upewnij się, że dokument jest zgodny z wytycznymi WCAG wyszczególnionymi w sekcji 1.4.3. Możesz też dołączyć zalecenie, aby przeglądarka plików PDF używała kolorów o dużym kontraście.