Wyniki sprawdzania ułatwień dostępu — Zawartość strony

Informacje o tym, które problemy można rozwiązać automatycznie za pomocą przycisku Napraw, znajdują się w Pomocy online.  Są tam także dostępne obszerniejsze wskazówki dotyczące ręcznego rozwiązywania problemów.

 

2-1 Czy cała zawartość została oznaczona tagami?

Zobacz PDF z tagami i Panel Tag.

 

2-2 Czy wszystkie adnotacje zostały oznaczone tagami?

Zobacz PDF z tagami i Panel Tag.

 

2-3 Czy kolejność tabulatorów odzwierciedla logiczny układ strony?

Użytkownicy często nawigują po dokumencie PDF przy użyciu klawisza tabulacji, kolejność tabulatorów na stronie musi więc odpowiadać strukturze dokumentu.

Rozwiązanie: użyj narzędzia Kolejność tabulatorów w grupie Formularze > Pola.

 

2-4 Czy kodowanie znaków spełnia normy?

Określenie kodowania znaków zwiększa szansę na to, że przeglądarka plików PDF wyświetli tekst w postaci możliwej do odczytania. Mogą się jednak zdarzyć problemy z kodowaniem, których program nie będzie w stanie rozwiązać.

Rozwiązanie: aby mieć pewność, że kodowanie będzie prawidłowe, sprawdź, czy na komputerze są zainstalowane wszystkie potrzebne czcionki. Zastosuj inną czcionkę (najlepiej OpenType) w oryginalnym dokumencie, a następnie od nowa utwórz plik PDF.

 

2-5 Czy wszystkie obiekty multimedialne zostały oznaczone tagami?

Ta reguła sprawdza wszystkie obiekty multimedialne pod kątem oznaczenia tagami.

Rozwiązanie: upewnij się, że obiekty multimedialne znajdują się w drzewie Tagi lub są oznaczone jako artefakty. Możesz przypisać tagi za pomocą panelu Tag. W panelu Tag możesz też zmienić tag w artefakt: zaznacz element i w menu kontekstowym wybierz Zmień tag w artefakt.

 

2-6 Czy jakiekolwiek obiekty powodują migotanie ekranu?

Niektóre animacje, skrypty itd. powodują migotanie ekranu, co może wywołać napad padaczkowy u osób cierpiących na pewne rodzaje epilepsji. Takie elementy trudno się też ogląda na powiększonym ekranie.

Rozwiązanie: ręcznie usuń lub zmodyfikuj skrypty bądź zawartość powodujące migotanie ekranu.

 

2-7 Czy strona zawiera jakieś skrypty, do których nie można uzyskać dostępu?

Skryptowanie zawartości jest dozwolone, o ile nie powoduje problemów z obsługą samej zawartości i jej funkcji przez narzędzia ułatwiające dostęp. Dotyczy to zwykle działania po kliknięciu przycisku w formularzu. Skrypty powinny być przygotowane w taki sposób, aby nie utrudniały nawigacji przy użyciu klawiatury ani nie kolidowały z pracą żadnych urządzeń wejściowych.

Rozwiązanie: sprawdź skrypty ręcznie. Usuń lub odpowiednio zmodyfikuj niewłaściwe skrypty i zawartość.

 

2-8 Czy strona wymaga udzielenia odpowiedzi w określonym czasie?

Ta reguła odpowiada za sprawdzenie dokumentów zawierających formularze ze skryptem JavaScript. Jeśli to sprawdzanie zakończy się niepowodzeniem, upewnij się, że strona nie wymaga udzielenia odpowiedzi w określonym czasie.

Rozwiązanie: edytuj lub usuń skrypty narzucające użytkownikowi konieczność udzielenia odpowiedzi w określonym czasie, tak aby każdy mógł zapoznać się z tekstem i inną zawartością we własnym tempie.

 

2-9 Czy uniknięto wielu łączy prowadzących do jednego miejsca docelowego?

Hiperłącza, które mają być czytelne dla programów odczytujących zawartość ekranu, muszą być aktywne i właściwie otagowane w pliku PDF. Najlepiej jest tworzyć je za pomocą polecenia Utwórz łącze, ponieważ program dołącza do nich wtedy wszystkie wymagane informacje. Jeśli dokument zawiera wiele łączy prowadzących do tego samego miejsca, trzeba koniecznie zapewnić użytkownikom programów odczytujących zawartość ekranu możliwość pominięcia takich powtarzających się łączy.

Rozwiązanie: ręcznie sprawdź łącza nawigacyjne i upewnij się, że dokument nie zawiera zbyt wielu identycznych łączy. Zapewnij także możliwość pomijania tych, które się powtarzają. Jeśli przykład masz na takie samo łącze na każdej stronie dokumentu, możesz dodać łącze „Pomiń nawigację”.

 

2-10 Czy miejsce docelowe ma odpowiedni rozmiar?

Rozmiar miejsca docelowego (lub jego odpowiednika: zastępczego miejsca docelowego) w przypadku danych wejściowych wprowadzanych myszą, piórem lub dotykiem powinien wynosić co najmniej 44 x 44 piksele CSS, chyba że chodzi o miejsce docelowe w wierszu (tekście).