Udostępnianie certyfikatów zabezpieczeń

Certyfikat zabezpieczeń zawiera klucz prywatny i klucz publiczny przechowywany w pliku identyfikatora cyfrowego, który może zostać wygenerowany samodzielnie lub wystawiony przez urząd certyfikacji. Certyfikaty umożliwiają weryfikowanie podpisów cyfrowych w dokumentach i bezpieczne przesyłanie zaszyfrowanych plików między odpowiednimi osobami.

Klucze prywatne są przechowywane w identyfikatorze cyfrowym zachowywanym przez osobę, która podpisała plik PDF; pozostają one w znanej lokalizacji na komputerze użytkownika. W przypadku certyfikatów wystawionych przez urząd certyfikacji klucz prywatny jest również przechowywany w bazie danych urzędu, który go wystawił.

Klucze publiczne są generowane na podstawie identyfikatora cyfrowego przy użyciu polecenia Eksportuj certyfikat i są przechowywane w pliku certyfikatu zabezpieczeń z rozszerzeniem p7b, p7c lub cer. Osoba podpisująca plik PDF może wysłać je dowolnemu użytkownikowi upoważnionemu do wyświetlania lub modyfikowania pliku. Klucz zawiera wartość liczbową i znaki definiujące właściciela certyfikatu, okres ważności i zastosowanie.

Weryfikacja podpisu lub szyfrowanie pliku kończy się pomyślnie tylko w przypadku znalezienia klucza publicznego i prywatnego oraz ich zgodności. Wymaga to dostępu do Internetu.

Identyfikatory cyfrowe są zarządzane przez standardową infrastrukturę kluczy publicznych (PKI, Public Key Infrastructure). Infrastruktura PKI obejmuje osoby, zasady, procedury, sprzęt i oprogramowanie zaangażowane w tworzenie, rozpowszechnianie, odwoływanie i używanie identyfikatorów cyfrowych, które zawierają pary kluczy publicznych i prywatnych używane podczas podpisywania plików PDF, oraz zaangażowane w zarządzanie tymi identyfikatorami.

Używanie certyfikatów zabezpieczeń

Ikona Zarządzanie identyfikatorami cyfrowymi

  1. Utwórz identyfikator cyfrowy, klikając pozycję Zarządzaj identyfikatorami cyfrowymi w grupie Zabezpieczenia > Identyfikatory i certyfikaty.

  2. Kliknij pozycję Dodaj identyfikator w wyświetlonym oknie dialogowym i wyszukaj istniejący identyfikator (może pochodzić z urzędu certyfikacji) lub utwórz identyfikator z podpisem własnym.

  3. Wybierz odpowiedni identyfikator i kliknij pozycję Eksportuj certyfikat, aby wygenerować plik zawierający klucz publiczny. Zapisz plik na dysku lub wyślij go pocztą e-mail do wybranych adresatów. Plik jest dołączany do wiadomości e-mail w domyślnym systemie poczty e-mail razem z informacją dotyczącą sposobu użycia pliku certyfikatu.

  4. Odbiorca klucza publicznego powinien zapisać plik z kluczem na dysku, uruchomić program, wybrać polecenie Zaufane tożsamości na wstążce Zabezpieczenia i odnaleźć zapisany plik.

  5. Dodanie pliku certyfikatu do zaufanych tożsamości umożliwia otwieranie i weryfikowanie podpisów cyfrowych w dokumentach otrzymywanych od nadawcy certyfikatu.

  6. Odbiorca może szyfrować inne pliki przeznaczone dla nadawcy w następujący sposób:

Aby uzyskać informacje na temat wszystkich opcji zabezpieczeń, zobacz Informacje o zabezpieczaniu dokumentów PDF. Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące szyfrowania, zobacz Informacje o wersjach formatu PDF. Aby uzyskać informacje o preferencjach i metodach weryfikacji, zobacz Weryfikowanie podpisów cyfrowych.