Wyszukiwanie jest możliwe tylko w plikach PDF zawierających warstwę tekstową. W plikach PDF zawierających tylko obrazy można przeszukiwać jedynie komentarze. Aby zezwolić na wyszukiwanie pełnotekstowe w dokumentach zawierających strony lub części z samymi obrazami, należy skorzystać z narzędzia PDF z możliwością przeszukiwania na wstążce Home.
Do prostego wyszukiwania tylko w bieżącym dokumencie PDF służy panel Wyszukaj. Na potrzeby bardziej skomplikowanego wyszukiwania należy użyć okna dialogowego Wyszukiwanie. Umożliwia ono wyszukiwanie w wielu plikach, zawężanie wyszukiwania przez dodawanie kolejnych kryteriów i używanie zaawansowanych technik wyszukiwania. Zarówno na panelu, jak i w oknie dialogowym jest dostępna opcja Wyszukiwanie rozmyte, umożliwiająca elastyczne wyszukiwanie jak w wyszukiwarkach internetowych. Szczegółowe informacje zawiera temat Wyszukiwanie rozmyte.
Wyszukiwanie należy rozpocząć z poziomu wstążki Home. Program udostępnia kilka sposobów wyszukiwania pełnotekstowego w plikach PDF:
wyszukiwanie pojedynczego wyrazu lub frazy,
wyszukiwanie wielu wyrazów lub fraz,
elastyczne wyszukiwanie jak w wyszukiwarkach internetowych,
wyszukiwanie według udostępnionych gotowych wzorców,
wyszukiwanie według wzorców niestandardowych (dowolnych masek).
Zobacz: Okno dialogowe Wyszukiwanie i Wyszukiwanie według wzorców i masek.
Można także określić zakres wyszukiwania:
bieżący dokument lub tylko komentarze w dokumencie (wywołując wyszukiwanie z poziomu panelu Komentarze),
wybrane dokumenty w pakiecie PDF lub portfolio PDF,
cały pakiet PDF,
określony folder (tzw. wyszukiwanie w folderze),
wyszukiwanie przy użyciu obecnie wybranych indeksów,
wyszukiwanie przy użyciu innego indeksu.
Wyszukiwanie w folderze pozwala na przeszukiwanie jednego folderu (z uwzględnieniem lub bez uwzględnienia podfolderów) oraz umożliwia ograniczenie wyszukiwania do wyników zgodnych z wartościami z pól standardowych (autor, tytuł, temat, słowa kluczowe itd.) właściwości pliku PDF. Zobacz Wybieranie opcji wyszukiwania. Wyszukiwanie przy użyciu indeksu zapewnia większą szybkość wyszukiwania dzięki zastosowaniu gotowego indeksu. Zapewnia również większą elastyczność, umożliwiając rozszerzenie wyszukiwania przez zdefiniowanie zestawu folderów i podfolderów do przeszukania, a także pozwala zawęzić wyszukiwanie przy użyciu nie tylko standardowych pól właściwości dokumentu PDF, ale także zdefiniowanych niestandardowo pól z określonymi przez Ciebie wartościami.
Na potrzeby dowolnej z powyższych metod należy określić najczęściej używane kryteria wyszukiwania, takie jak Uwzględnij wielkość liter, Uwzględnij tylko całe wyrazy. Ponadto należy określić, czy mają być uwzględniane komentarze i zakładki.
Operatory logiczne
Podczas wyszukiwania w wielu dokumentach bez użycia opcji Wyszukiwanie rozmyte można wprowadzić następujące operatory logiczne w celu zawężenia wyszukiwania:
Nawiasy służą do określania kolejności stosowania operatorów logicznych. Więcej informacji oraz diagramy przedstawiające efekty stosowania tych operatorów można znaleźć w temacie Wyszukiwanie przy użyciu operatorów logicznych.
Wyszukiwanie w celu redakcji lub oznaczenia
Wyszukiwanie można połączyć z innymi funkcjami programu:
Wyszukaj i redaguj. Znalezione elementy są oznaczane do redakcji, zgodnie z opisem w sekcji Wyszukiwanie i redagowanie tekstu. Tę opcję należy wybrać ze wstążki Zabezpieczenia programu Power PDF Advanced.
Wyszukaj i oznacz. Znalezione elementy są wyróżniane, wykreślane lub podkreślane zgodnie z wyborem użytkownika. Ta opcja jest dostępna na liście rozwijanej Narzędzia oznaczenia tekstowego na wstążce Komentarze.
Skanuj i oznacz. Znalezione elementy są wyróżniane, wykreślane, podkreślane lub oznaczane do redakcji zgodnie z wyborem użytkownika. W tym przypadku nie jest dostępne wyszukiwanie wielu ciągów. Ta opcja jest dostępna na liście rozwijanej narzędzia Skanuj na wstążce Home — zobacz Tworzenie plików PDF ze skanera.