Walidacja tabel

Tabele zawierają wiersze i kolumny z wyodrębnionymi danymi, a w jednej lub więcej komórek tabeli mogą pojawić się błędy walidacji. Komórka tabeli zawierająca błąd jest oznaczana ikoną Nieprawidłowe w prawym górnym rogu. Oznacza ona, że co najmniej jedna komórka tabeli wymaga walidacji.

Pasek narzędzi Tabela umożliwia przeprowadzenie walidacji tabeli poprzez umieszczenie w niej prawidłowych informacji. W razie potrzeby wiersze tabeli można dodawać, usuwać i interpolować.

Ustawienia Nazwa i opis

Usuń wiersz

Usunięcie wybranego wiersza z tabeli. To ustawienie jest aktywne wyłącznie po wybraniu wiersza. Tej czynności nie można cofnąć.

Dodaj wiersz

Dodanie pustego wiersza u dołu tabeli.

Wstaw wiersz w bieżącej pozycji

Wstawienie pustego wiersza ponad wybranym wierszem.

Interpoluj wiersze

Próba automatycznego wypełnienia tabeli, która została częściowo wypełniona ręcznie przy użyciu klawiatury i myszy.

Wymuś poprawność tabeli

Zignorowanie nieprawidłowej tabeli i wymuszenie jej poprawności. To ustawienie jest dostępne wyłącznie w przypadku pustych tabel.

Aby wybrać wiele wierszy, należy kliknąć wybrane elementy, przytrzymując wciśnięty klawisz Ctrl.

Przedstawione poniżej funkcje mogą okazać się przydatne podczas walidacji tabeli:

  • Rozmiar kolumn można zmieniać, aby dane w komórce były lepiej widoczne. Do wyświetlania większych tabel służy pasek przewijania.

  • Klawisz Tab umożliwia wejście w tryb edycji tabeli, a klawisze strzałek pozwalają na poruszanie się między komórkami tabeli.

  • Prawidłowe komórki wyświetlane są na zielono, nieprawidłowe – na czerwono; komórki tylko do odczytu są szare, a aktywna komórka oznaczana jest kolorem żółtym.

  • Jeżeli z jakichś powodów nie można przeprowadzić walidacji komórki tabeli, możliwe jest jej zignorowanie. Zignorowanie komórki tabeli powoduje usunięcie ikony błędu.

  • Jeżeli przeprowadzenie walidacji tabeli jest niemożliwe, całą tabelę można zignorować i wymusić jej poprawność. To ustawienie jest dostępne wyłącznie w przypadku pustych tabel.

Jeżeli operator wyedytuje komórkę, a następnie przejdzie do innej komórki tabeli lub innego pola w dokumencie, to zawartość opuszczonej komórki będzie wyświetlana kursywą, a na komórce pojawi się ikona Komórka edytowana Ikona Komórka edytowana. Jeżeli walidacja tabeli nie zostanie niezwłocznie zainicjowana przez naciśnięcie klawisza Enter, kursywa oznacza, że operator może aktualizować resztę dokumentu bez utraty kontroli nad tym, które komórki tabeli były edytowane. Po przeprowadzeniu walidacji pola tabeli kursywa zostanie zastąpione normalną czcionką, a edytowane komórki tabeli zostaną oznaczone na zielono (jeżeli są prawidłowe) lub czerwono (jeżeli pozostają nieprawidłowe).

Walidacja pól tabeli przypomina walidację pól tekstowych.

Tabelę można poddać walidacji, wykonując następujące czynności:

  1. Otwórz dokument z co najmniej jednym błędem walidacji tabeli.
  2. Wybierz komórkę tabeli do walidacji za pomocą myszy.

    Możesz też skorzystać z klawisza Tab, aby przejść w tryb edycji tabeli, a następnie z klawiszy strzałek w górę i w dół, aby przejść do odpowiedniej komórki tabeli.

    Jeśli tabela znajduje się w dokumencie, wybrana komórka i odpowiadający jej wiersz są wyróżnione w panelu Przeglądarka dokumentów.

  3. Wpisz prawidłową wartość komórki lub kliknij myszą, aby wybrać prawidłowy tekst za pomocą narzędzia Lasso.
  4. Naciśnij klawisz Enter, aby wysłać pole tabeli na serwer Thin Client Server w celu walidacji.

    Jeśli wyedytujesz komórkę tabeli i nie naciśniesz klawisza Enter, aby od razu rozpocząć proces walidacji na serwerze Thin Client Server, to po przejściu do innej komórki tabeli zawartość opuszczonej komórki będzie wyświetlana kursywą. Przy następnym dodaniu lub usunięciu wiersza albo naciśnięciu klawisza Enter w dowolnej komórce wszystkie zmodyfikowane komórki zostaną niezwłocznie wysłane do walidacji.

    Jeśli pole jest prawidłowe, zmieni kolor na obrazie na zielony i zostanie automatycznie załadowane następne nieprawidłowe pole albo komórka tabeli.

    Jeśli walidacja zakończy się negatywnie, pole pozostanie nieprawidłowe.