Panel Komentarze

Funkcja komentowania oferuje szereg narzędzi do adiustacji przydatnych dla osób przeglądających i współdzielących dokumenty. Wyróżniając sekcję, rysując, dodając notatki, wiersze tekstu, stemple i inne elementy, można oznaczać wybrane miejsca w dokumencie. Można na przykład zakreślić kołem diagram i dodać tekst „Ten diagram trzeba powiększyć”. Ten tekst pojawi się po najechaniu kursorem na obiekt.

 

Wszystkie komentarze są dodawane do listy komentarzy w panelu Komentarze, który zawiera kilka wygodnych narzędzi umożliwiających zarządzanie nimi. Ten panel jest wyświetlany w obszarze panelu.

 

Ikona Panel Komentarze

Można go otwierać i zamykać za pomocą tego narzędzia na pasku paneli.
 

W temacie Tworzenie adnotacji i oznaczeń w dokumentach zawarto zestaw łączy do każdego typu komentarzy. Zobacz też Drukowanie z komentarzami.

 

Narzędzia w panelu Komentarze od lewej do prawej:

 

collapse or expand comment listing icon  

Umożliwia zwijanie lub rozwijanie wszystkich komentarzy na liście.

filter comments icon

Pokaż — filtrowanie wszystkich komentarzy według typu, przeglądającego, stanu i znaczników wyboru.

Ikona Sortuj komentarze

Wszystkie komentarze można sortować według typu, strony, autora, daty, koloru lub stanu znacznika wyboru.

Ikona Wyszukaj komentarze

Wyszukiwanie komentarzy (zobacz poniżej).

Ikona Ustawienia

Opcje komentarzy (zobacz poniżej).

 

Lista komentarzy zawiera całkowitą liczbę komentarzy oraz podział komentarzy według stron. Nagłówek każdej strony zawiera informacje o liczbie komentarzy na danej stronie.

 

Kliknięcie komentarza w dokumencie powoduje jego zaznaczenie w panelu Komentarze, a kliknięcie komentarza w panelu Komentarze powoduje przejście widoku dokumentu do strony zawierającej komentarz. Przy użyciu przycisków Następny i Poprzedni można nawigować między komentarzami. Można też je zwijać do widoku ogólnego lub rozwijać do widoku szczegółowego. Można wówczas odpowiadać na komentarze innych osób (przy użyciu przycisku Odpowiedz) lub dodawać własne komentarze. Do każdego komentarza (nawet do narysowanego obiektu) można dodać wiadomość.
 

Po przejrzeniu komentarza kliknij przycisk Ustaw stan, aby zmienić Stan przeglądu z wartości Brak na Zaakceptowano, Odrzucono, Anulowano lub Ukończono. Po wykonaniu tej czynności do wiersza Stan komentarza jest dodawana odpowiednia ikona. Aby przekazać swoją opinię na temat stanu przeglądu, wybierz kolejno pozycje Ustaw stan i Migracja. Wybierz jedną z dostępnych opcji: Brak, Potwierdzone lub Niepotwierdzone.

Uwaga

Polecenia Ustaw stan można także modyfikować bezpośrednio z menu skrótów poszczególnych komentarzy.


W komentarzach można wyszukać określony wpis tekstowy, klikając przycisk Wyszukaj komentarze. Spowoduje to wyświetlenie okna dialogowego Wyszukiwanie, w którym zakres wyszukiwania jest ograniczony do komentarzy tekstowych w dokumencie.

 

W komentarzach zawierających tekst można sprawdzać pisownię.
 

Klikając przycisk Opcje i wybierając polecenie Eksportuj, można zapisać cały zestaw komentarzy w określonym pliku z rozszerzeniem xfdf. Polecenie Importuj umożliwia zastosowanie istniejącego zestawu komentarzy do bieżącego dokumentu PDF. Wybierając polecenie Utwórz podsumowanie komentarzy, można przygotować plik PDF do wydruku z komentarzami. Po wybraniu polecenia Migruj komentarze wszystkie komentarze będą wyświetlane ze stanem Niepotwierdzone.

 

Aby określić preferencje wyglądu pól tekstowych w dokumentach PDF, wybierz kolejno pozycje Plik > Opcje > Komentarz.

 

Podpisy odręczne można dodawać do dokumentów z poziomu wstążki Zabezpieczenia. Są one traktowane jako stemple, chociaż nie pojawiają się w panelu Stemple; pojawiają się natomiast w panelu Komentarze, więc stosują się do nich wszystkie przedstawione wyżej czynności.

 

Porada

Komentarze i adnotacje można usuwać lub przekształcać na obiekty dokumentu za pomocą polecenia Spłaszcz. Można je także usuwać za pomocą narzędzia Usuwanie elementów dokumentu.