Funkcja spłaszczania dokumentu umożliwia przygotowanie do rozpowszechniania dokumentu zawierającego komentarze lub adnotacje. Powoduje ona usunięcie tych elementów z dokumentu PDF lub przekształcenie ich w obiekty dokumentu, które można wyszukiwać, przenosić i edytować na przykład za pomocą narzędzia Edytuj obiekt. Spłaszczone obiekty przestają być adnotacjami i są usuwane z panelu Komentarze.
Aby zachować w pełni funkcjonalny oryginał, należy zastosować spłaszczenia do kopii dokumentu.
Aby spłaszczyć dokument PDF, należy wybrać kolejno pozycje Przetwarzanie zaawansowane > Przetwarzanie > Spłaszcz plik. W oknie dialogowym Spłaszczanie należy wybrać typy adnotacji lub inne elementy do spłaszczenia, a następnie kliknąć przycisk OK.
Spłaszczania nie można cofnąć, zostają też usunięte wszystkie inne operacje cofania. Oto sposób obsługi poszczególnych elementów:
Obiekty rysunkowe
Jako adnotacje te obiekty są umieszczane za pomocą narzędzia rysowania i można je zaznaczać za pomocą tego samego narzędzia bądź narzędzia Zaznacz lub Rączka. Spłaszczenie powoduje usunięcie ich z listy Komentarze i przekształcenie w obiekty dokumentu, które można zaznaczać i modyfikować tylko za pomocą narzędzia Edytuj obiekt.
Załączniki
Aby umieścić załącznik jako adnotację, należy kliknąć narzędzie Dołącz plik lub Dołącz dźwięk, a następnie kliknąć miejsce na stronie. Zostanie wyświetlona ikona, której etykietka zawiera informacje o nazwie i autorze załącznika. Dwukrotne kliknięcie ikony powoduje otwarcie pliku. Takie załączniki są wymienione w panelach Komentarze i Załączniki. Spłaszczenie powoduje ich usunięcie z list Komentarze i Załączniki. Pliku załącznika nie można już wówczas otworzyć, pozostaje tylko ikona wskazująca miejsce, w którym wcześniej znajdował się załącznik.
Uwaga: Spłaszczanie nie ma wpływu na załączniki dodane w panelu Załączniki. Działa ono tylko na załącznikach dodanych jako adnotacje.
Pola tekstowe
Jako adnotacje te obiekty są umieszczane za pomocą narzędzia Pole tekstowe i można je zaznaczać za pomocą tego samego narzędzia bądź narzędzia Zaznacz lub Rączka. Spłaszczenie powoduje usunięcie ich z listy Komentarze i przekształcenie w obiekty dokumentu, które nadal są dostępne do odczytu, ale można je zaznaczać i modyfikować tylko za pomocą narzędzia Edytuj obiekt.
Uwagi
Jako adnotacje te obiekty są umieszczane za pomocą narzędzia Notatka. Dwukrotne kliknięcie powoduje wyświetlenie tekstu notatki. Spłaszczenie powoduje usunięcie ich z listy Komentarze i całkowite wykasowanie. Pozostaje tylko ikona wskazująca miejsce, w którym wcześniej znajdowała się notatka.
Stemple
Jako adnotacje te obiekty są umieszczane metodą dwukrotnego kliknięcia lub przeciągnięcia i upuszczenia z panelu Stemple. Można je zaznaczać za pomocą narzędzi komentarzy lub narzędzia Rączka. Spłaszczenie powoduje usunięcie ich z listy Komentarze i przekształcenie w obiekty dokumentu, które pozostają widoczne, ale można je zaznaczać i modyfikować tylko za pomocą narzędzia Edytuj obiekt. W tym drugim przypadku zaznaczenie może objąć tylko jeden element stempla. Aby zaznaczyć cały stempel, należy kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie Wybierz grupę nadrzędną.
warstwy
Warstwy nie są adnotacjami. Są one tworzone i wymienione na liście w panelu Warstwy. Spłaszczenie za pomocą okna dialogowego Spłaszczanie powoduje scalenie wszystkich warstw w jedną bez funkcji cofania. Panel Warstwy oferuje dwa polecenia: Spłaszcz warstwy i Scal warstwy. Polecenie Spłaszcz warstwy powoduje spłaszczenie wszystkich warstw w jedną, zaś polecenie Scal warstwy umożliwia wybranie warstw do scalenia oraz warstwy przyjmującej scalone warstwy.
Oznaczenia tekstowe
Po spłaszczeniu usunięcia, wyróżnienia i inne oznaczenia tekstowe są nadal widoczne, ale nie można ich zaznaczać. Tekst, który był wstawiony jako nowy lub zastępczy, zostaje utracony. Pozostaje jedynie symbol wstawienia ^ wskazujący miejsce, w którym znajdował się wstawiony tekst.
Formularz
Po spłaszczeniu wszystkie formanty formularza przestają być aktywne i nie można ich już zaznaczać za pomocą narzędzia Rączka. Można je zaznaczać i modyfikować tylko za pomocą narzędzia Edytuj obiekt.
3D
Spłaszczenie powoduje usunięcie całej funkcjonalności 3D. Obiekty stają się obiektami 2D, które można zaznaczać i modyfikować tylko za pomocą narzędzia Edytuj obiekt.
Film
Po spłaszczeniu film przestaje być dostępny, pozostaje tylko ikona wskazująca miejsce, w którym wcześniej znajdował się film.
Redakcja
Jeśli plik przeznaczony do spłaszczenia zawiera rzeczywiste redakcje, w trakcie spłaszczania zostają one zachowane. Czarne prostokąty zakrywające zredagowaną zawartość można zaznaczać i przenosić za pomocą narzędzia Zaznacz obiekt, ale nie można zobaczyć ani wyszukać usuniętej zawartości. Jeśli plik do spłaszczenia zawiera elementy jedynie oznaczone do redakcji, w trakcie spłaszczania redakcja nie zostaje zachowana. Czarne prostokąty zakrywające zawartość oznaczoną do redakcji można zaznaczać i przenosić za pomocą narzędzia Zaznacz, ale ukryta pod nimi zawartość jest nadal widoczna i można ją wyszukiwać.
Porada
Spłaszczanie dokumentu jest procesem podobnym do sprawdzania dokumentu, które umożliwia usunięcie z dokumentu wybranych typów elementów.