Narzędzie Bezpieczne dostarczanie otwiera okno dialogowe z czterema opcjami ochrony plików przeznaczonych do rozpowszechniania. Opcje te zostały uszeregowane w logicznej kolejności, ale można skorzystać tylko z niektórych z nich albo ze wszystkich w dowolnej kolejności. Zalecane jest jednak wybranie koperty w pierwszym kroku i podpisanie dokumentu na samym końcu, ponieważ wszelkie dalsze zmiany unieważniłyby podpis. W przypadku wybrania koperty kolejne kroki nie mają zastosowania do otwartych dokumentów, lecz do plików wskazanych jako załączniki.
Aby wysłać dokumenty PDF przy użyciu opcji Bezpieczne dostarczanie
Kliknij narzędzie Bezpieczne dostarczanie w grupie Zabezpieczenia na wstążce Zabezpieczenia.
Okno dialogowe Bezpieczne dostarczanie przeprowadzi Cię przez cztery kroki:
Wybierz kopertę
Kliknięcie tego elementu powoduje otwarcie panelu Koperta. Aby wyświetlić żądaną kopertę w okienku Dokument, należy kliknąć ją dwukrotnie lub kliknąć ją prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie Zastosuj. Koperta może zawierać interaktywne pola formularza do wypełnienia (można również użyć narzędzia Maszyna do pisania, aby dodać tekst). W formularzu może znajdować się podsumowanie dotyczące wysyłanych plików i/lub objaśnienie, co należy z nimi zrobić. Panel pozwala także na modyfikowanie istniejących kopert i tworzenie nowych na podstawie strony dokumentu PDF lub pliku graficznego oraz na definiowanie poziomu zabezpieczeń koperty. Jeśli nie wybierzesz koperty, dalsze kroki będą się odnosiły do bieżącego dokumentu, a nie do koperty i jej załączników.
Dodaj załączniki
Kliknij tę opcję, aby dodać załączniki za pośrednictwem standardowego okna dialogowego Otwieranie. Wybrane pliki będą wyświetlane w panelu Załączniki (dozwolone są zarówno pliki PDF, jak i pliki w formacie innym niż PDF). Należy wybrać wiele plików z jednej lokalizacji lub powtórzyć akcję w celu dodania większej liczby plików z różnych lokalizacji. Istnieje możliwość dołączenia pakietu PDF zawierającego zestaw plików PDF. Pliki PDF mogą mieć własne zabezpieczenia, inne pliki (np. pliki tekstowe lub graficzne) — zwykle nie, ale można je ochronić, ustawiając hasło dla koperty.
Szyfruj pliki
Kliknięcie tego elementu powoduje otwarcie panelu Zabezpieczenia. Należy przeciągnąć schemat zabezpieczeń w celu zaszyfrowania załączników lub pliku koperty. Ustawienia zabezpieczeń można zmienić w dowolnym momencie przed zapisaniem i zamknięciem pakietu plików. W panelu dostępna jest także opcja Prywatność, która umożliwia dodanie hasła otwierania, oraz opcja Bez modyfikacji, która umożliwia ustawienie hasła uprawnień i zdefiniowanie dozwolonych lub zabronionych czynności. Szczegółowe informacje zawiera temat Właściwości zabezpieczeń. W obszarze Zabezpieczenie certyfikatem można wybrać opcję Interaktywne umożliwiającą skorzystanie z kreatora Ustawienia zabezpieczenia certyfikatem i dodanie zabezpieczenia w formie identyfikatora cyfrowego. Zarówno hasła, jak i certyfikaty pociągają za sobą zastosowanie szyfrowania. W panelu Zabezpieczenia można również utworzyć nowy schemat zabezpieczeń.
Podpisz dokument
Kliknięcie tego elementu powoduje otwarcie panelu Podpisywanie/certyfikowanie. Należy przeciągnąć odpowiedni schemat podpisu w celu podpisania pliku koperty. Plik wzorca koperty jest z reguły zaprojektowany tak, aby zawierał pole podpisu cyfrowego umożliwiające złożenie podpisu. W przeciwnym razie można interaktywnie podpisać kopertę z poziomu wstążki Zabezpieczenia. Opcje Podpisz i Certyfikuj umożliwiają wstawienie domyślnego podpisu. W przypadku opcji Certyfikuj można dodatkowo ograniczyć zakres dozwolonych czynności związanych z dokumentem. Zobacz: Podpisywanie i certyfikowanie dokumentów.
Uwaga
Ponieważ zmiany mogą mieć wpływ na ważność podpisu, należy złożyć podpis dopiero po zakończeniu wszystkich modyfikacji.
Po zakończeniu składania dokumentów kliknij przycisk Wyślij. W domyślnym programie pocztowym zostanie otwarta nowa wiadomość z kolekcją plików chronioną przez kopertę zabezpieczającą. Pole wiadomości będzie zawierało instrukcje dla adresata dotyczące sposobu uzyskania dostępu do zabezpieczonych załączników. Wprowadź potrzebne informacje (odbiorców, temat, tekst itd.) w oknie wiadomości e-mail, a następnie wyślij wiadomość.
Inne rzeczy, które można zrobić przed wysłaniem dokumentu, to usunięcie niektórych z jego elementów, zapisanie go pod nową nazwą w celu usunięcia poprzednich wersji oraz (tylko w programie Power PDF Advanced) zastosowanie.Wszystkie te czynności należy wykonać przed skorzystaniem z narzędzia Bezpieczne dostarczanie.