W tym temacie przedstawiono podsumowanie wyglądu adnotacji.
Narzędzia tylko z efektami oznaczeń: Wyróżnienie, Podkreślenie, Przekreślenie, Linia, Prostokąt, Ołówek, Owal, Wielokąt, Linia łamana, Chmurka.
Narzędzia tylko z efektami adnotacji: Notatka, Pole tekstowe.
Narzędzia z efektami oznaczeń i adnotacji: Objaśnienie, Wstaw tekst w miejscu kursora, Zastąp zaznaczony tekst, Dodaj notatkę do zaznaczonego tekstu.
Narzędzia z efektem specjalnym: Dołącz plik, Dołącz dźwięk.
Narzędzia przeznaczone do tworzenia komentarzy są dostępne na pasku narzędzi Komentarze. Okna tekstowe (jeśli występują) mają ten sam schemat kolorów, co skojarzone efekty oznaczeń. Aby zmienić kolory, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Właściwości.
Utwórz notatkę (bez wyróżnienia). Zostanie wyświetlona ikona notatki wraz z oknem tekstowym notatki, w którym można wpisać jej tekst:
Podczas pisania jest wyświetlany kształt łączący okno z ikoną. Po zamknięciu okna i umieszczeniu wskaźnika myszy nad ikoną w polu jest wyświetlany tekst notatki.
Umieść Objaśnienie (specjalne pole tekstowe) w dobrze widocznym miejscu, a następnie wskaż za pomocą strzałki określony obiekt w dokumencie PDF i wpisz komentarz. Po wykonaniu tych czynności zarówno objaśnienie, jak i tekst, pozostają widoczne. Narzędzie Pole tekstowe działa w niemal taki sam sposób, lecz bez strzałki.
Kliknij strzałkę w dół obok narzędzia Aktywne oznaczenie w lokalizacji Komentarz > Adnotacja, aby wyświetlić menu rozwijane. Uniwersalne narzędzie Oznaczenie tekstowe u góry menu pozwala zobaczyć sugerowane zmiany. Kliknij je, a następnie wykonaj poniższe czynności:
Umieść kursor w odpowiednim miejscu i wpisz tekst.
Zaznacz tekst, a następnie wpisz tekst zastępczy.
Zaznacz tekst i naciśnij klawisz Delete.
Menu udostępnia także trzy oddzielne narzędzia, które umożliwiają dodawanie, usuwanie i zamienianie tekstu.
Ponadto udostępnia narzędzia umożliwiające wykonywanie operacji na zaznaczonym tekście:
Dodaj notatkę do zaznaczonego tekstu. Zaznaczony tekst zostanie wyróżniony małą ikoną Notatka wskazującą, że do tekstu został dodany komentarz. Wszystkie inne aspekty są identyczne jak w przypadku tworzenia notatki, z wyjątkiem nazwy okna z tekstem. Tutaj ta nazwa to Komentarz w tekście.
Wyróżnij zaznaczony tekst. Zaznaczenie zostanie wyróżnione. Jest to jedyny rezultat wykonania tej czynności.
Podkreśl zaznaczony tekst: Zaznaczenie zostanie podkreślone. Jest to jedyny rezultat wykonania tej czynności.
Dołącz plik jako komentarz. To polecenie jest dostępne w grupie Przetwarzanie > Załączniki. Umożliwia wybranie pliku, który będzie załącznikiem w określonym miejscu w dokumencie. To miejsce jest wskazywane przez ikonę załącznika:
Aby otworzyć plik, kliknij dwukrotnie tę ikonę. Z ikoną zostanie połączona notatka i będzie można wprowadzić tekst opisujący zawartość lub przeznaczenie pliku. Ten tekst będzie wyświetlany wraz z Twoim imieniem jako okno podręczne ikony załącznika.
Dołącz dźwięk jako komentarz. To polecenie jest dostępne w grupie Przetwarzanie > Załączniki. Przeglądaj w poszukiwaniu żądanego pliku wav i kliknij przycisk Otwórz. W razie potrzeby odtwórz plik przed dołączeniem. Następnie kliknij przycisk OK. Porada: Kliknięcie czerwonego przycisku Nagraj pozwala utworzyć pusty plik wav, który można dołączyć przez kliknięcie przycisku OK.
To miejsce jest wskazywane przez ikonę załącznika w postaci pliku dźwiękowego:
Aby odtworzyć plik, kliknij dwukrotnie tę ikonę. Z ikoną zostanie połączona notatka i będzie można wprowadzić tekst opisujący zawartość lub przeznaczenie pliku. Ten tekst będzie wyświetlany wraz z Twoim imieniem jako okno podręczne ikony załącznika.
Zobacz też: Narzędzia dołączania plików.
Narzędzia rysowania. Użyj narzędzi z listy rozwijanej: Linia, Prostokąt, Ołówek, Owal, Wielokąt, Linia łamana i Chmurka — pozwalają one oznaczyć miejsce lub obszar.
Działają niemal tak samo, więc można dołączyć notatkę do narysowanego obiektu, można udzielić odpowiedzi, a obiekt będzie wyświetlany w panelu Komentarze.
Stemple można uznać za specjalne narzędzie do tworzenia adnotacji i oznaczeń, które zawiera całkowicie lub częściowo zablokowaną zawartość.
Pamiętaj, że adnotacje służą wyłącznie do proponowania zmian. Aby wprowadzić niewielkie zmiany bezpośrednio w dokumencie PDF, użyj narzędzia Edytuj obiekt. Do wprowadzania poważniejszych zmian służy tryb zaawansowanej edycji lub narzędzie Konwertuj umożliwiające przekonwertowanie pliku na format możliwy do edycji.
Przed dystrybucją dokumentu PDF można ustawić adnotacje jako jego część. Służy do tego polecenie spłaszczania dokumentu. W wyniku użycia tego polecenia wybrane elementy zostaną przekształcone z adnotacji na obiekty dokumentu. Zostaną one także usunięte z listy w panelu Komentarze.